1341

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1341 во разни календари
Грегоријански календар1341
MCCCXLI
Ab urbe condita2094
Ерменски календар790
ԹՎ ՉՂ
Асирски календар6091
Балиски календар1262–1263
Бенгалски календар748
Берберски календар2291
Будистички календар1885
Бурмански календар703
Византиски календар6849–6850
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
4037 или 3977
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
4038 или 3978
Коптски календар1057–1058
Етиопски календар1333–1334
Еврејски календар5101–5102
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1397–1398
 - Сачка ера1262–1263
 - Кали-југа4441–4442
Холоценски календар11341
Игбоански календар341–342
Ирански календар719–720
Исламски календар741–742
Јапонски календарРјакуо 4
(暦応4年)
Јавански календар1253–1254
Јулијански календар1341
MCCCXLI
Корејски календар3674
Мингуо-календар571 пред Р. Кина
民前571年
Нанакшахи−127
Тајландски сончев календар1883–1884
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1467 или 1086 или 314
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1468 или 1087 или 315

1341 (MCCCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1341 година од новата ера, 341. од вториот милениум, 41. од XIV век и втора од 1340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6849 и 6850 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6091 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5101 и 5102 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2094.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1341 година се протега во 3977 и 3978, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4037 и 4038 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1884. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 741 и 742 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Луј I

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1341 на Ризницата ?