Прејди на содржината

1343

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1343 во разни календари
Грегоријански календар1343
MCCCXLIII
Ab urbe condita2096
Ерменски календар792
ԹՎ ՉՂԲ
Асирски календар6093
Балиски календар1264–1265
Бенгалски календар750
Берберски календар2293
Будистички календар1887
Бурмански календар705
Византиски календар6851–6852
Кинески календар壬午(вод. коњ)
4039 или 3979
    — до —
癸未年 (вод. коза)
4040 или 3980
Коптски календар1059–1060
Етиопски календар1335–1336
Еврејски календар5103–5104
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1399–1400
 - Сачка ера1264–1265
 - Кали-југа4443–4444
Холоценски календар11343
Игбоански календар343–344
Ирански календар721–722
Исламски календар743–744
Јапонски календарКоеј 2
(康永2年)
Јавански календар1255–1256
Јулијански календар1343
MCCCXLIII
Корејски календар3676
Мингуо-календар569 пред Р. Кина
民前569年
Нанакшахи−125
Тајландски сончев календар1885–1886
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1469 или 1088 или 316
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1470 или 1089 или 317

1343 (MCCCXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1343 година од новата ера, 343. од вториот милениум, 43. од XIV век и четвртта од 1340-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6851 и 6852 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6093 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5103 и 5104 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2096.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1343 година се протега во 3979 и 3980, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4039 и 4040 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1886. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 743 и 744 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1343 на Ризницата ?