1315

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1315 г.  во други календари
Грегоријански календар 1315
MCCCXV
Ab urbe condita 2068
Асирски календар 6065
Бахајски календар -529–-528
Бенгалски календар 722
Берберски календар 2265
Будистички календар 1859
Бурмански календар 677
Византиски календар 6823–6824
Еврејски календар 5075–5076
Ерменски календар 764
ԹՎ ՉԿԴ
Етиопски календар 1307-1308
Игбоански календар 315–316
Ирански календар 693–694
Исламски календар 714–715
Јулијански календар 1315    MCCCXV
Кинески календар 甲寅年月日
(3951/4011)
— до —
乙卯年月日
(3952/4012)
Коптски календар 1031–1032
Корејски календар 3648
Календар Мингуо 597 пред РК
民前597年
Селевкидски календар 1626–1627
Тајландски сончев календар 1858
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1371–1372
 - Шака самват 1237–1238
 - Кали југа 4416–4417
Холоценски календар 11315
Џуче-календар нема (пред 1912)

1315 (MCCCXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1315. година од новата ера, 315. од вториот милениум, 15. од 14 век и шеста од 1310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6823 и 6824 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6065 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5075 и 5076 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2068.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1315. година се протега во 3951 и 3952, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4011 и 4012 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1858. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 714 и 715 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]