1398

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1398 г.  во други календари
Грегоријански календар 1398
MCCCXCVIII
Ab urbe condita 2151
Асирски календар 6148
Бахајски календар -446–-445
Бенгалски календар 805
Берберски календар 2348
Будистички календар 1942
Бурмански календар 760
Византиски календар 6906–6907
Еврејски календар 5158–5159
Ерменски календар 847
ԹՎ ՊԽԷ
Етиопски календар 1390-1391
Игбоански календар 398–399
Ирански календар 776–777
Исламски календар 800–801
Јапонски календар Оеи 5
(5年)
Јулијански календар 1398    MCCCXCVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(4034/4094)
— до —
戊寅年月日
(4035/4095)
Коптски календар 1114–1115
Корејски календар 3731
Календар Мингуо 514 пред РК
民前514年
Селевкидски календар 1709–1710
Тајландски сончев календар 1941
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1454–1455
 - Шака самват 1320–1321
 - Кали југа 4499–4500
Холоценски календар 11398
Џуче-календар нема (пред 1912)

1398 (MCCCXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1398. година од новата ера, 398. од вториот милениум, 98. од 14 век и деветта од 1390-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6906 и 6907 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6148 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5158 и 5159 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2151.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1398. година се протега во 4034 и 4035, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4094 и 4095 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1941. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 800 и 801 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]