1386

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1386 во разни календари
Грегоријански календар1386
MCCCLXXXVI
Ab urbe condita2139
Ерменски календар835
ԹՎ ՊԼԵ
Асирски календар6136
Балиски календар1307–1308
Бенгалски календар793
Берберски календар2336
Будистички календар1930
Бурмански календар748
Византиски календар6894–6895
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
4082 или 4022
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
4083 или 4023
Коптски календар1102–1103
Етиопски календар1378–1379
Еврејски календар5146–5147
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1442–1443
 - Сачка ера1307–1308
 - Кали-југа4486–4487
Холоценски календар11386
Игбоански календар386–387
Ирански календар764–765
Исламски календар787–788
Јапонски календарШитоку 3
(至徳3年)
Јавански календар1299–1300
Јулијански календар1386
MCCCLXXXVI
Корејски календар3719
Мингуо-календар526 пред Р. Кина
民前526年
Нанакшахи−82
Тајландски сончев календар1928–1929
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1512 или 1131 или 359
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1513 или 1132 или 360

1386 (MCCCLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1386 година од новата ера, 386. од вториот милениум, 86. од XIV век и седма од 1380-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6894 и 6895 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6136 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5146 и 5147 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2139.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1386 година се протега во 4022 и 4023, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4082 и 4083 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1929. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 787 и 788 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1386 на Ризницата ?