1368

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1368 г.  во други календари
Грегоријански календар 1368
MCCCLXVIII
Ab urbe condita 2121
Асирски календар 6118
Бахајски календар -476–-475
Бенгалски календар 775
Берберски календар 2318
Будистички календар 1912
Бурмански календар 730
Византиски календар 6876–6877
Еврејски календар 5128–5129
Ерменски календар 817
ԹՎ ՊԺԷ
Етиопски календар 1360-1361
Игбоански календар 368–369
Ирански календар 746–747
Исламски календар 769–770
Јулијански календар 1368    MCCCLXVIII
Кинески календар 丁未年月日
(4004/4064)
— до —
戊申年月日
(4005/4065)
Коптски календар 1084–1085
Корејски календар 3701
Календар Мингуо 544 пред РК
民前544年
Селевкидски календар 1679–1680
Тајландски сончев календар 1911
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1424–1425
 - Шака самват 1290–1291
 - Кали југа 4469–4470
Холоценски календар 11368
Џуче-календар нема (пред 1912)

1368 (MCCCLXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1368. година од новата ера, 368. од вториот милениум, 68. од 14 век и деветта од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6876 и 6877 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6118 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5128 и 5129 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2121.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1368. година се протега во 4004 и 4005, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4064 и 4065 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1911. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 769 и 770 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]