1342

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1342 г.  во други календари
Грегоријански календар 1342
MCCCXLII
Ab urbe condita 2095
Асирски календар 6092
Бахајски календар -502–-501
Бенгалски календар 749
Берберски календар 2292
Будистички календар 1886
Бурмански календар 704
Византиски календар 6850–6851
Еврејски календар 5102–5103
Ерменски календар 791
ԹՎ ՉՂԱ
Етиопски календар 1334-1335
Игбоански календар 342–343
Ирански календар 720–721
Исламски календар 742–743
Јулијански календар 1342    MCCCXLII
Кинески календар 辛巳年月日
(3978/4038)
— до —
壬午年月日
(3979/4039)
Коптски календар 1058–1059
Корејски календар 3675
Календар Мингуо 570 пред РК
民前570年
Селевкидски календар 1653–1654
Тајландски сончев календар 1885
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1398–1399
 - Шака самват 1264–1265
 - Кали југа 4443–4444
Холоценски календар 11342
Џуче-календар нема (пред 1912)

1342 (MCCCXLII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1342. година од новата ера, 342. од вториот милениум, 42. од 14 век и трета од 1340-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6850 и 6851 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6092 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5102 и 5103 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2095.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1342. година се протега во 3978 и 3979, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4038 и 4039 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1885. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 742 и 743 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]