1360

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1360 г.  во други календари
Грегоријански календар 1360
MCCCLX
Ab urbe condita 2113
Асирски календар 6110
Бахајски календар -484–-483
Бенгалски календар 767
Берберски календар 2310
Будистички календар 1904
Бурмански календар 722
Византиски календар 6868–6869
Еврејски календар 5120–5121
Ерменски календар 809
ԹՎ ՊԹ
Етиопски календар 1352-1353
Игбоански календар 360–361
Ирански календар 738–739
Исламски календар 761–762
Јулијански календар 1360    MCCCLX
Кинески календар 己亥年月日
(3996/4056)
— до —
庚子年月日
(3997/4057)
Коптски календар 1076–1077
Корејски календар 3693
Календар Мингуо 552 пред РК
民前552年
Селевкидски календар 1671–1672
Тајландски сончев календар 1903
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1416–1417
 - Шака самват 1282–1283
 - Кали југа 4461–4462
Холоценски календар 11360
Џуче-календар нема (пред 1912)

1360 (MCCCLX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1360. година од новата ера, 360. од вториот милениум, 60. од 14 век и прва од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6868 и 6869 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6110 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5120 и 5121 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2113.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1360. година се протега во 3996 и 3997, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4056 и 4057 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1903. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 761 и 762 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]