1365

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1365 г.  во други календари
Грегоријански календар 1365
MCCCLXV
Ab urbe condita 2118
Асирски календар 6115
Бахајски календар -479–-478
Бенгалски календар 772
Берберски календар 2315
Будистички календар 1909
Бурмански календар 727
Византиски календар 6873–6874
Еврејски календар 5125–5126
Ерменски календар 814
ԹՎ ՊԺԴ
Етиопски календар 1357–1358
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 365–366
Ирански календар 743–744
Исламски календар 766–767
Јапонски календар
Јулијански календар 1365    MCCCLXV
Кинески календар 甲辰年月日
(4001/4061)
— до —
乙巳年月日
(4002/4062)
Коптски календар 1081–1082
Корејски календар 3698
Календар Мингуо 547 пред РК
民前547年
Селевкидски календар 1676–1677
Тајландски сончев календар 1908
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1421–1422
 - Шака самват 1287–1288
 - Кали југа 4466–4467
Француски револуционерен календар Грешка во Lua: Неважечки број -427Грешка во Lua: Неважечки број -426
-427–-426
Холоценски календар 11365
Џуче-календар нема (пред 1912)

1365 (MCCCLXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1365. година од новата ера, 365. од вториот милениум, 65. од 14 век и шеста од 1360-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6873 и 6874 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6115 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5125 и 5126 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2118.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1365. година се протега во 4001 и 4002, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4061 и 4062 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1908. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 766 и 767 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]