1311

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1311 г.  во други календари
Грегоријански календар 1311
MCCCXI
Ab urbe condita 2064
Асирски календар 6061
Бахајски календар -533–-532
Бенгалски календар 718
Берберски календар 2261
Будистички календар 1855
Бурмански календар 673
Византиски календар 6819–6820
Еврејски календар 5071–5072
Ерменски календар 760
ԹՎ ՉԿ
Етиопски календар 1303-1304
Игбоански календар 311–312
Ирански календар 689–690
Исламски календар 710–711
Јулијански календар 1311    MCCCXI
Кинески календар 庚戌年月日
(3947/4007)
— до —
辛亥年月日
(3948/4008)
Коптски календар 1027–1028
Корејски календар 3644
Календар Мингуо 601 пред РК
民前601年
Селевкидски календар 1622–1623
Тајландски сончев календар 1854
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1367–1368
 - Шака самват 1233–1234
 - Кали југа 4412–4413
Холоценски календар 11311
Џуче-календар нема (пред 1912)

1311 (MCCCXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1311. година од новата ера, 311. од вториот милениум, 11. од 14 век и втора од 1310-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6819 и 6820 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6061 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5071 и 5072 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2064.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1311. година се протега во 3947 и 3948, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4007 и 4008 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1854. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 710 и 711 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]