1334

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1334 г.  во други календари
Грегоријански календар 1334
MCCCXXXIV
Ab urbe condita 2087
Асирски календар 6084
Бахајски календар -510–-509
Бенгалски календар 741
Берберски календар 2284
Будистички календар 1878
Бурмански календар 696
Византиски календар 6842–6843
Еврејски календар 5094–5095
Ерменски календар 783
ԹՎ ՉՁԳ
Етиопски календар 1326-1327
Игбоански календар 334–335
Ирански календар 712–713
Исламски календар 734–735
Јулијански календар 1334    MCCCXXXIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3970/4030)
— до —
甲戌年月日
(3971/4031)
Коптски календар 1050–1051
Корејски календар 3667
Календар Мингуо 578 пред РК
民前578年
Селевкидски календар 1645–1646
Тајландски сончев календар 1877
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1390–1391
 - Шака самват 1256–1257
 - Кали југа 4435–4436
Холоценски календар 11334
Џуче-календар нема (пред 1912)

1334 (MCCCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1334. година од новата ера, 334. од вториот милениум, 34. од 14 век и петта од 1330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6842 и 6843 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6084 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5094 и 5095 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2087.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1334. година се протега во 3970 и 3971, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4030 и 4031 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1877. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 734 и 735 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]