1332

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1332 во разни календари
Грегоријански календар1332
MCCCXXXII
Ab urbe condita2085
Ерменски календар781
ԹՎ ՉՁԱ
Асирски календар6082
Балиски календар1253–1254
Бенгалски календар739
Берберски календар2282
Будистички календар1876
Бурмански календар694
Византиски календар6840–6841
Кинески календар辛未(мет. коза)
4028 или 3968
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
4029 или 3969
Коптски календар1048–1049
Етиопски календар1324–1325
Еврејски календар5092–5093
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1388–1389
 - Сачка ера1253–1254
 - Кали-југа4432–4433
Холоценски календар11332
Игбоански календар332–333
Ирански календар710–711
Исламски календар732–733
Јапонски календарШокеј 1
(正慶元年)
Јавански календар1244–1245
Јулијански календар1332
MCCCXXXII
Корејски календар3665
Мингуо-календар580 пред Р. Кина
民前580年
Нанакшахи−136
Тајландски сончев календар1874–1875
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1458 или 1077 или 305
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1459 или 1078 или 306

1332 (MCCCXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1332 година од новата ера, 332. од вториот милениум, 32. од XIV век и трета од 1330-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6840 и 6841 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6082 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5092 и 5093 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2085.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1332 година се протега во 3968 и 3969, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4028 и 4029 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1875. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 732 и 733 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Јован V Палеолог

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1332 на Ризницата ?