Стефан Урош II Милутин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Урош II Милутин
[[File:Milutinst.jpg|frameless|alt=]]
Фреска од црквата на кралот во Студеница околу 1314 година
Владеење1282–1321
Крунисување1282
Родено имеУрош II Милутин Немањиќ
ПочивалиштеСвета Недела во Софија
ПретходникСтефан Драгутин
НаследникСтефан од Дечани
ДецаСтефан Урош III Дечански, Стефан Константин
ДинастијаHouse of Nemanjić
ТаткоСтефан Урош I
МајкаЈелена Анжујска
Верска определбаСрпска православна црква

Стефан Урош II Милутин Немањиќ (роден околу 1253 година - починал во Неродимље 29 октомври 1321 година) бил крал на Србија (1282—1321), и еден од најмоќните српски владетели во средниот век.

Стефан Милутин бил најмладиот син на кралот Стефан Урош I и неговата сопруга, Елена Анжујска. Неочекувано, тој станал крал после абдикацијата на неговиот брат Стефан Драгутин.

Наводи[уреди | уреди извор]

Стефан Урош II Милутин
Роден(а): 1253 Починал(а): 29 октомври 1321
Владејачки титули
Претходник
Стефан Драгутин
Крал на Србија
1282–1321
Наследник
Стефан Урош III Дечански