Кавала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кавала
Καβάλα
Поглед на Кавала
Поглед на Кавала
Кавала се наоѓа во Грција
Кавала
Координати: 40°56′ СГШ 24°24′ ИГД / 
Земја Грција
Област Источна Македонија и Тракија
Округ Кавала
Површина
 • Општина 350,61 км2
 • Општ. един. 112,6 км2
Најг. вис. 53 м
Најм. вис. 0 м
Население (2011)[1]
 • Општ. 70.501
 • Општ. густина Ова е лошо заокружено2.0.108.097.316.106.0/км2
 • Општ. един. 58.790
 • Општ. един. густина Ова е лошо заокружено52.211.367.673.179/км2
Заедница
 • Население 56371
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 65x xx
Повик. бр. 2510
Рег. таб. KB
Мреж. место Матична страница
Разгледница од Кавала, од 1942 година

Кавала (грчки: Καβάλα; постаро име: Морунец) — град во Егејска Македонија и главен град на округот Кавала, во југозападниот дел на областа на Источна Македонија и Тракија, денес во Грција. Тоа е најголем град и главниот комерцијален и образовен центар на Кавалскиот округ и Општина Кавала. Градот е одалечен на 165 км источно од Солун и околу 680 км северно од Атина.

Географија[уреди | уреди извор]

Кавала се наоѓа на северниот брег на Кавалскиот Залив, дел од Егејското Море. Градот се наоѓа на ридестиот терен, додека центарот се наоѓа на карпест дел од полуостровот Пресвета и е од стратешка важност.

Градот и околните места во областа ги опслужува меѓународниот аеродром „Александар Велики“, сместен меѓу Кавала и Саришабан.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан од страна на доселениците од островот Тасос во VI век п.н.е.,под името „Неаполис“ (со значење „нов град“). Неаполис бил освоен одстрана на Римјаните, а во време на Византиската империја бил нарекуван „Христопол“. Во тоа време, градот прераснал во град-тврдина. Старословенско име на градот е Морунец.

Во периодот од 1371 до 1912 година, Кавала била составен дел на Османлиското Царство, заедно со цела Македонија.

Население[уреди | уреди извор]

Населението денес се состои главно од Грци. Многу од нив потекнуваат од Мала Азија, доселени по егзодусот на Македонците.

Според последните три спроведени пописи, бројот на жители во градот бил следниов:

  • 56.705 (1981)
  • 56.571 (1991)
  • 58.663 (2001)

Поврзано[уреди | уреди извор]


  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција. http://www.statistics.gr/documents/20181/1210503/resident_population_census2011rev.xls.