Кавала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кавала
Καβάλα
Поглед на Кавала
Поглед на Кавала
Местоположба
Кавала се наоѓа во Грција
Кавала
Координати 40°56′ СГШ 24°24′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Кавала
Население (2011)
Општина
 - Население: 70.501 жит.
 - Површина: 350,61 км2
 - Густина: 201 жит/км2
Општинска единица
 - Население: 58.790 жит.
 - Површина: 112,6 км2
 - Густина: 522 жит/км2
Месност
 - Население: 56.371 жит.
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Надм. височина (мин-макс): 0–53 м
Пошт. бр.: 65x xx
Повик бр.: 2510
Рег. табл.: KB
Портал
Матична страница

Кавала (грчки: Καβάλα; постаро име: Морунец) — град во Егејска Македонија и главен град на округот Кавала, во југозападниот дел на областа на Источна Македонија и Тракија, денес во Грција. Тоа е најголем град и главниот комерцијален и образовен центар на Кавалскиот округ и Општина Кавала. Градот е одалечен на 165 км источно од Солун и околу 680 км северно од Атина.

Географија[уреди | уреди извор]

Кавала се наоѓа на северниот брег на Кавалскиот Залив, дел од Егејското Море. Градот се наоѓа на ридестиот терен, додека центарот се наоѓа на карпест дел од полуостровот Пресвета и е од стратешка важност.

Историја[уреди | уреди извор]

Градот е основан од страна на доселениците од островот Парос во VI век п.н.е.,под името „Неаполис“ (со значење „нов град“). Неаполис бил освоен одстрана на Римјаните, а во време на Византиската империја бил нарекуван „Христопол“. Во тоа време, градот прераснал во град-тврдина. Старословенско име на градот е Морунец.

Во периодот од 1371 до 1912 година, Кавала била составен дел на Отоманската Империја.

Население[уреди | уреди извор]

Населението денес се состои главно од Грци. Многу од нив потекнуваат од Мала Азија, доселени по егзодусот на Македонците.

Според последните три спроведени пописи, бројот на жители во градот бил следниов:

  • 56.705 (1981)
  • 56.571 (1991)
  • 58.663 (2001)

Поврзано[уреди | уреди извор]