Војводство Фиренца

Координати: 43°47′N 11°15′E / 43.783° СГШ; 11.250° ИГД / 43.783; 11.250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Војводство Фиренца
Ducato di Firenze

 

1532 – 1569
Знаме Грб
Местоположба на Фиренца
Војводство Фиренца (во зелено) во 1557 година
Главен град Фиренца
43°47′N 11°15′E / 43.783° СГШ; 11.250° ИГД / 43.783; 11.250
Јазици италијански
Уредување Монархија
Војвода од Фиренца
 -  1532–1537 Алесандро
 -  1537–1569 Козимо I
Историја
 -  Основање 1532
 -  Битка кај Марчијано 1554
 -  Претворено во Големо Војводство Тоскана 1569
Валута флорин

Војводство Фиренца (италијански: Ducato di Firenze) — италијанско кнежевство чиј центар се наоѓал во градот Фиренца, Тоскана, Италија. Војводството било основано откако царот Карло V го вратил правото на управување на династијата Медичи над Фиренца. Во 1530 година папа Климент VII, и самиот Медичи, го именувал неговиот роднина Алесандро де Медичи како војвода од Фиренца, со кое настапило трансформирање на Република Фиренца во наследна монархија.

Во 1569 година папата го прогласил Козимо за Голем војвода на Тоскана. Медичи управувале со Големото Војводство Тоскана до 1737 година.