Република Сиена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Сиена
Repubblica di Siena

1125–1555


Горе: Знаме од 13 век
Доле: Знаме на градот, а подоцна и знаме на републиката
Грб
Местоположба на Сиена
Италија, вклучително и Република Сиена (во темно портокалова), на крајот на 15 век
Главен град Лука
Јазици Италијански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Олигархиска Република
Историја
 -  Депонирање на епископот кој управувал со градот 1555
 -  Битка кај Сан Романо 1432
 -  Битка кај Марчијано 1554
 -  Замрела 1125
Население
 -  14 век 50.000–70.000 (само во Сиена) 

Република Сиена (италијански: Repubblica di Siena; латински: Respublica Senensis) — историска држава составена од градот Сиена и неговата околина во Тоскана, средна Италија. Републиката постоела повеќе од 400 години, од 1125 до 1555 година.

Во Италијанската војна од 1551–59 година, републиката била поразена од ривалската држава, Република Фиренца во сојуз со шпанската круна. По 18 месеци отпор, на 21 април 1555 година, Република Сиена се предала, означувајќи го крајот на републиката.