Чинар (Кавалско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чинар
Λεύκη
Чинар is located in Грција
Чинар
Чинар
Местоположба во областа
Чинар is located in Кавала (општина)
Чинар
Местоположба на Чинар во Општина Кавала и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 40°59′N 24°31′E / 40.983° СГШ; 24.517° ИГД / 40.983; 24.517Координати: 40°59′N 24°31′E / 40.983° СГШ; 24.517° ИГД / 40.983; 24.517
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
ОкругКавалски округ
ОпштинаКавала
Општ. единицаКавала
Надм. вис.&10000000000000121000000121 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно194
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Чинар (грчки: Λεύκη, Левки[2]) — село во Општина Кавала во Кавалскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 14 километри североисточно од градот Кавала на надморска височина од 121 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Отоманско Царство[уреди | уреди извор]

Селото во текот на 19 век се наоѓало во Кавалската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 80 Турци[3].

Грција[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било прекрстено во Левки[4].

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година во селото биле сместени 40 грчки семејства со 156 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 156 лица, додека во 1940 година селото броело 234 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 278 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 128 жители, во 1971 година имало 90 жители, во 1981 година имало 64 жители, додека во 1991 година имало 48 жители[6]. Денеска, населението на селото е 194 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 234 278 128 90 64 48 / 48
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]