Кавала (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кавала
Περιφερειακή ενότητα Καβάλας
Округ
Општини во Кавала и Тасос
Општини во Кавала и Тасос
Кавала и Тасос во Грција
Кавала и Тасос во Грција
Координати: 41°00′ СГШ 24°25′ ИГД / 
Подрачје Егејска Македонија, Грција
Област Источна Македонија и Тракија
Админ. центар Кавала
Површина
 • Вкупна 1.728 km2 (667 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 124.917
 • Густина 72/km2 (190/sq mi)
Пошт. бр. 64x xx, 65x xx
Пов. бр. 2510, 259x0
ISO 3166 GR-55
Рег. таб. ΚΒ
Мреж. место pekavalas.eu

Кавала (грчки: Περιφερειακή ενότητα Καβάλας) — еден од двата најисточни окрузи во Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува дел од областа Источна Македонија и Тракија. Административен центар е градот Кавала.

Географија[уреди | уреди извор]

На запад се наоѓа планината Кушница (Пангео, 1.957 м). Околни окрузи се Сер на запад, Драма на север и Скеча на исток. Долж источната граница тече реката Места, одделувајќи ја Македонија од Тракија. Обработливото земјиште е распределено по северното и источното крајбрежје.

Климата на округот е претежно средоземна.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот Кавала се дели на 3 општини:[1]

Островот Тасос е општина сместена во свој округ, одземен од округот Кавала согласно законските измени „Каликратис“ во 2011 г., со кој се преуредени и општините, спојуваќи поголем број општини вп горенаведените три.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Шаблон:Окрузи во Грција