Сер (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сер
Περιφερειακή ενότητα Σερρών
Округ
Општини во Сер
Општини во Сер
Округот Сер во Грција
Округот Сер во Грција
Координати: 41°05′N 23°35′E / 41.083° СГШ; 23.583° ИГД / 41.083; 23.583Координати: 41°05′N 23°35′E / 41.083° СГШ; 23.583° ИГД / 41.083; 23.583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Админ. центарСер
Управа
 • УправникЈоанис Мојсијадис
Површина
 • Вкупна3.968 км2 (1,532 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно176.430
 • Густина44/км2 (120/ми2)
Пошт. број62x xx
Повик. број232x0
ISO 3166GR-62
Рег. таб.EP
Мреж. местоnaserron.gr

Сер (грчки: Περιφερειακή ενότητα Σερρών) — округ во Егејска Македонија, денес дел од областа Централна Македонија во Грција. Административен центар е градот Сер. Округот има вкупно население од околу 175.000 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Во округот Сер се наоѓаат планините Словенка (Орвилос) на север, Змијница (Меникио) на исток, Кушница (Пангео) на југ, Богданска Планина (Ори Вронду) на југозапад и запад, делови од Круша (Крусија ори) на запад и делови од Беласица (Белес) на северозапад.

Административно се граничи со округот Солун на југозапад, Кукуш на запад, со Општина Ново Село во Република Македонија на северозапад, со Пиринска Македонија на север, со округот Драма на североисток и со округот Кавала на исток. Во јужниот дел на округот се наоѓа Струмскиот Залив со делтата на реката Струма.

Округот зазема 3% од вкупната површина на Грција. Обработливото земјиште зафаќа 41% од територијата. Најзначајна река е Струма, која тече низ целиот округ и се влева во Егејското Море. Друга поважна река е Драматица (Ангитис), во источниот дел на округот.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на 7 општини. Тие се следниве (со нивните броеви во инфокутијата):[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]