Полигеро (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Полигеро
Δήμος Πολυγύρου
2011 Dimos Polygyrou.png
Општина Полигеро во областа Централна Македонија
Polygyros 290404.jpg
Општинската управа во Полигеро
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 18 663 (2001)
Седиште: Полигеро
Нас. места: 35
Пошт. бр.: 631 00
Пов. бр.: 2371
Портал: polygyros.gr

Полигеро или Полигирос (грчки: Δήμος Πολυγύρου, Димос Полигиру) — општина во Халкидичкиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е градот Полигеро (Полигирос).

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Полигеро е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Жервохорија, Румилја и Полигеро по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Галачишта[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Галачишта на картата на некогашниот округ Халкидик.

Според пописот од 2001 г., општината Галачишта (Антемундас; Δήμος Ανθεμούντα) со седиште во Галачишта има 4 540 жители и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Галачишта (2974 жители)
 • Општински оддел Вавдос
 • Општински оддел Галерино
 • село Галерино (Γαλαρινός, Галаринос) (299 жители)
 • Општински оддел Думбија

Општинска единица Жервохорија[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Жервохорија на картата на некогашниот округ Халкидик.

Според пописот од 2001 г., општината Жервохорија (Δήμος Ζερβοχωρίων) со седиште во Палехор има 3 146 жители и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Палехор
 • град Палехор (Παλαιοχώρα, Палеохора) (895 жители)
 • Општински оддел Гермен
 • село Гермен (Гримна; Κρήμνη, Кримни) (543 жители)
 • Општински оддел Долна Равна (660 жители)
 • Општински оддел Сопотник
 • Општински оддел Топлик
 • село Топлик (Γεροπλάτανος, Јероплатанос) (449 жители)

Општинска единица Полигеро[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., општината Полигеро има 6 232 жители и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Полигеро (6232 жители)
 • Општински оддел Враста (1148 жители)
 • село Враста (Βράσταμα, Врастама) (793 жители)
 • село Плана (Πλανά) (245 жители) новосоздадено
 • село Правита (или Провита; Κελλί, Кели) (110 жители)
 • Општински оддел Кајаџик (351 жител)
 • село Кајаџик (Παλαιόκαστρο, Палеокастро) (1136 жители)
 • село Кајаџичка Крстосница (Διασταύρωση Παλαιοκάστρου, Дијаставроси Палеокастру) (327 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Луково
 • село Луково (Ταξιάρχης, Таксиархис) (1070 жители)
 • Општински оддел Маријана
 • Општински оддел Решетник
Поранешната општина Полигеро на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • село Решетник (Άγιος Πρόδρομος, Агиос Продромос) (452 жители)
 • Општински оддел Сине
 • село Сине (Σανά, Сана) (337 жители)

Општинска единица Румилја[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., општината Румилја (Δήμος Ορμύλιας) со седуште во Румилја има 4 745 жители и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Метаморфози (712 жители)
 • Општински оддел Румилја (4033 жители)
Поранешната општина Румилја на картата на некогашниот округ Халкидик.
 • село Румилја (Ορμύλια, Ормилија) (3272 жители)
 • село Ватопед (Βατοπέδι) (236 жители) новосоздадено
 • село Ветопедска Плажа (Παραλία Βατοπεδίου, Паралија Ватопедиу) (40 жители) новосоздадено
 • манастир „Благовештение“ (Ευαγγελισμός της Θεοτόκου) (124 жители)
 • село Ниси (Νησί) (31 жител) новосоздадено
 • село Ново Сермили (Νέα Σερμύλη, Неја Сермили) (43 жители) новосоздадено
 • село Псакудија (Ψακούδια) (273 жители) новосоздадено
 • манастир „Свети Арсениј“ (Όσιος Αρσένιος) (14 жители)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]