Ситонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Ситонија
Δήμος Σιθωνίας
Dimos Sithonias - Central Macedonia.svg
Општина Ситонија во областа Централна Македонија
Porto Carras Sithonia.jpg
Хотел во Порто Карас
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 12 927 (2001)
Седиште: Никит
Нас. места: 35
Пошт. бр.: 630 88
Пов. бр.: 23750
Портал: dimossithonias.gr

Ситонија (грчки: Σιθωνία) — средниот крак на полуостровот Халкидик, Егејска Македонија. На запад од него е кракот Касандра, а на исток е Света Гора. Заливите околу полуостровот се Сингитскиот на запад и Торонискиот од исток. Во средишниот дел на полуостровот се наоѓа планината Итамос или Драгунтелис, а кај селото Нова Мармара е сместено познатото одморалишно место Порто Карас. Пределите се планински, со пасишта и шуми.

Општина Ситонија[уреди | уреди извор]

Административно, полуостровот е своја општина (Δήμος Σιθωνίας) во Халкидичкиот округ. Создадена е на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Ситонија и Торони по законот „Каликратис“.[1]

Општината има само 5 традиционални села. Највеќето населени места се создадени како туристички одморалишта, а уште две села се основани од дојденци од Мала Азија во XX век.

Општинска единица Ситонија[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Ситонија на картата на некогашниот округ Халкидик.
Аја Никола од југоисток
Запустена куќа во Партиноне.

Според пописот од 2001 г., општината Ситониja со седиште во Никит има 8 891 жител и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Никит (2883 жители)
 • град Никит (Νικήτη, Никити) (2769 жители)
 • село Елија (Ελιά) (114 жители) новос. турист.
 • Општински оддел Аја Никола (2292 жители)
 • село Аја Никола (Άγιος Νικόλαος, Агиос Николаос) (1925 жители)
 • остров Ајбелици (Αϊμπελίτσι) (0 жители)
 • село Вурвуру (Βουρβουρού) (140 жители) новос. турист.
 • село Галини Агиу Николау (Γαλήνη Αγίου Νικολάου) (8 жители) новос. турист.
 • остров Дијапорос (Διάπορος) (0 жители)
 • село Елеонас (Ελαιώνας) (2 жители) новос. турист.
 • остров Елија (Ελιά) (0 жители)
 • село Зографу (Ζωγράφου) (12 жители) новос. турист.
 • остров Лагониси (Λαγονήσι) (14 жители) новос. турист.
 • село Ормос Панагијас (Όρμος Παναγίας) (137 жители) новос. турист.
 • остров Перистери (Περιστέρι) (0 жители)
 • село Пиргос (Πύργος) (3 жители) новос. турист.
 • село Салониќу (Σαλονικιού) (5 жители) новос. турист.
 • село Схиња (Σχοινιά) (34 жители) новос. турист.
 • село Фтероти (Φτερωτή) (12 жители) новос. турист.
 • Општински оддел Метиргич (777 жители)
 • Општински оддел Нова Мармара (2939 жители)

Општинска единица Торони[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Торони на картата на некогашниот округ Халкидик.
Јужната точка на Ситонија.

Според пописот од 2001 г., општината Торони (Δήμος Τορώνης) со седиште во Шиќа има 4 036 жители и ги опфаќа следниве оддели и населени места:

 • Општински оддел Шиќа (2879 жители)
 • град Шиќа (или Сиќа; Συκιά) (2353 жители)
 • село Шиќиска Плажа (Παραλία Συκιάς, Паралија Сикијас) (37 жители) новос. турист.
 • село Валти (Βαλτί) (151 жител) новос. турист.
 • село Каламици (Καλαμίτσι) (9 жители) новос. турист.
 • село Куфос (Κουφός) (2 жители) новос. турист.
 • село Пигадаки (Πηγαδάκι) (26 жители) новос. турист.
 • село Платанија (Πλατάνια) (38 жители) новос. турист.
 • село Торони (Τορώνη) (233 жители)
 • село Трстеник (Δεστενίκα, Дестеника) (30 жители)
 • Општински оддел Сарти
 • град Сарти (Σάρτη) (1157 жители) новосоздадено

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Галепс — древен град на полуостровот
 • Тороне — древен град на полуостровот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]