Прејди на содржината

Постол (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Постол
Δήμος Πέλλας

Карта на општина Постол

  1 - Пазар
  2 - Постол
  3 - Кир
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Постол
Гео. област:
Население: 61.182 (2021)
Седиште: Пазар
Нас. места: 46
Пошт. бр.: 581 00
Пов. бр.: 23820-2
Портал: giannitsa.gr/

Постол или Пела (грчки: Δήμος Πέλλας, Димос Пелас) — општина во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е градот Пазар или Ениџе Вардар (гр. Јаница). Наречена е по градот Постол, кој на грчки го носи името на стариот град Пела — престолнината на Древна Македонија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија. Населените места во општината традиционално се сметаат за воденски или пазарски (ениџевардарски), зависно од нивната местоположба.

Населби[уреди | уреди извор]

Општината Постол е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“, со спојување на пет стари општини: Александар Велики, Пазар, Кир, Пласничево и Постол. Денес обединетата општина е поделена на пет општински оддели, кои соодветствуваат на поранешните општини.[1]

Општинска единица Александар Велики[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Александар Велики на картата на некогашниот округ Постол.

Општинската единица Александар Велики со седиште во Кадиново (Галатадес) ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Кадиново
 • село Кадиново (или Кадиино, Γαλατάδες, Галатадес)
 • Општински оддел Карајотица
 • Општински оддел Липариново
 • Општински оддел Лозаново
 • Општински оддел Сарбегово
 • Општински оддел Свети Ѓорѓи
 • село Свети Ѓорѓи (или Дорт Армутлар, Άγιος Γεώργιος, Агиос Георгиос)
 • Општински оддел Трифулчево

Општинска единица Кир[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Кир на картата на некогашниот округ Постол.

Општинската единица Кир[2] со седиште во Ново В’дришта (Неос Милотопос) ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел В’дришта
 • Општински оддел Бабјани
 • Општински оддел Вети Пазар
 • Општински оддел В’дришта
 • село В’дришта (Παλαιός Μυλότοπος, Палеос Милотопос)
 • Општински оддел К’шлар
 • село К’шлар (Αχλαδοχώρι, Ахладохори)
 • Општински оддел Обор
 • село Обор (Αραβησσός, Арависос)
 • Општински оддел Спирлитово

Општинска единица Пазар[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Ениџе Вардар на картата на некогашниот округ Постол.

Општинската единица Пазар ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Пазар
 • град Пазар (или Ениџе Вардар, Γιαννιτσά, Јаница)
 • село Аларе (Αρχοντικό, Архондико)
 • село Дамјан (Δαμιανό, Дамјано)
 • село Елевтерохори (Ελευθεροχώρι) новосоздадено
 • село Литовој (Λεπτοκαρυά, Лептокарија)
 • село Пилорик (Πενταπλάτανος, Пендаплатанос)
 • село Радомир (Ασβεσταριά, Асвестарија)
 • село Чаушлиево (Μεσιανό, Месијано)
 • село Чекре (или Киркалово, Παραλίμνη, Паралимни)
 • Општински оддел Балџа
 • село Балџа (Μελίσσι, Мелиси)
 • Општински оддел Крушари

Општинска единица Пласничево[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Пласничево на картата на некогашниот округ Постол.

Општинската единица Пласничево со седиште во Пласничево ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Пласничево
 • Општински оддел Врежот
 • село Врежот (Άγιος Λουκάς, Агиос Лукас)
 • Општински оддел Голо Село
 • Општински оддел Долно Власи

Општинска единица Постол[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Постол на картата на некогашниот округ Постол.

Општинската единица Постол е сместена во источниот дел на округот и, покрај центарот Постол (Пела), опфаќа и 6 села во северозападниот дел на Солунското Поле.

Со почеток на 28 јуни 1918 г., Постол (под името Агии Апостоли) била општина која ги опфаќала селата Грубевци, Рамел и Ливадица.[3] Во 1922 г. тие се одвоени од неа и присоединети кон општината Бозец. На 2 март 1926 г., Постол е преименуван во Палеа Пела,[4] а во 1975 г. — во Пела.[5] Општината ја добила сегашната големина со планот „Каподистрија“.

Општината Постол ги опфаќа следниве населени места:

 • Општински оддел Постол
 • Општински оддел Бозец
 • Општински оддел Грубевци
 • Општински оддел Кониково
 • Општински оддел Нова Пела
 • село Нова Пела (Νέα Πέλλα, Неја Пела) новосоздадено
 • Општински оддел Рамел

На територијата на општинската единица е и сега непостоечкото село Тагармишево (или Тагармиш, Υδρόμυλοι, Идромили).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.
 2. Произволно дадено грчко име што не се однесува на ниедно постоечко населено место.
 3. ΦΕΚ 152 ,1918
 4. „Δημήτρης Λιθοξόου. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
 5. ΦΕΚ 97, τεύχος Α΄ 1926