Воден (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Воден
Δήμος Έδεσσας
Dimos Edessas - Central Macedonia.svg
Општина Воден на картата на областа Централна Македонија
Dimos Edessas Topo.png
Топографска карта на општината Воден
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Постол
Гео. област:
Население: 29.799 (2001)
Седиште: Воден
Нас. места: 31
Пошт. бр.: 582 00
Пов. бр.: 23810-2
Портал: edessa.gr

Воден (грчки: Δήμος Έδεσσας, Димос Едесас) — општина во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е истоимениот град Воден.

Етничка Карта на Општина Воден

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Воден е создадена на 1 јануари 2011 г., со спојување на две општини: Воден и Островско Езеро, согласно законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Воден[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Воден на картата на некогашниот округ Постол.

Според пописот од 2001 г., општината Воден имала 25.619 жители и во неа влегуваат следниве општински единици и населени места:

 • Општински оддел Воден (18.832 жители)
 • град Воден (Έδεσσα, Едеса) (18.253 жители)
 • село Котугери (Καισαριανά, Кесаријана) (116 жители)
 • село Пачарешко (Προάστιο, Проастио) (48 жители)
 • село Црковјани (или Црковени; Εκκλησιοχώρι, Еклисиохори) (415 жители)
 • Општински оддел Владово
 • Општински оддел Гугово
 • село Гугово (Βρυτά, Врита) (506 жители)
 • Општински оддел Јаворени
 • Општински оддел Луковец (592 жители)
 • село Луковец (Σωτήρα, Сотира) (226 жители)
 • село Волкојанево (или В’лкојаново; Λύκοι, Лики) (64 жители)
 • село Почеп (Μαργαρίτα, Маргарита) (209 жители)
 • село Самар (Σαμάρι, Самари) (91 жител)
 • Општински оддел Месимер
 • село Месимер (Μεσημέρι, Месимери) (930 жители)
 • Општински оддел Нисија
 • село Нисија (Νησί, Ниси) (415 жители)
 • Општински оддел Оризари
 • село Оризари (Ριζάρι, Ризари) (1.129 жители)
 • Општински оддел Под (974 жители)
 • село Под (Φλαμουριά, Фламурија) (675 жители)
 • село Ошљани (Αγία Φωτεινή, Агија Фотини) (299 жители)
 • Општински оддел Теово (893 жители)
 • село Теово (Καρυδιά, Каридија) (438 жители)
 • село Кронцелево (Κερασέαι, Керасее) (455 жители)

На територијата на општинскиот оддел се наоѓа и запустеното село Патичино (Патима).

Општинска единица Островско Езеро[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Островско Езеро на картата на некогашниот округ Постол.

Според пописот од 2001 г., општината Островско Езеро (Δήμος Βεγορίτιδας) со седиште во Острово (Арниса) имала 4.180 жители и во неа влегуваат следниве општински единици и населени места:

 • Општински оддел Острово (1.797 жители)
 • град Острово (Άρνισσα, Арниса) (1.550 жители)
 • село Друшка (Δροσιά, Дросија) (68 жители)
 • село Кадрево (Άγιος Δημήτριος, Агиос Димитриос) (63 жители)
 • село Ново Русилово (Νέα Ξανθόγεια, Неја Ксантогија) (114 жители)
 • село Русилово (или Росилово, Ξανθόγεια, Ксантогија) (2 жители)
 • Општински оддел Граматиково (308 жители)
 • Општински оддел Кочана
 • село Кочана (Περαία, Переја) (352 жители)
 • Општински оддел Ослој (1.079 жители)
 • село Ослово (или Ослој, Παναγίτσα, Панагица) (730 жители)
 • село Жерви (Жерве, Ζέρβη, Зерви) (349 жители)
 • Општински оддел Чеган (644 жители)
 • село Чеган (Άγιος Αθανάσιος, Агиос Атанасиос) (184 жители)
 • село Нов Чеган (Νέος Άγιος Αθανάσιος, Неос Агиос Атанасиос) (460 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓале и историските села Бегна (Агиос Спиридонас), Патичино (Патима) и Лагот (Лонгос).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]