Пачарешко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пачарешко
Προάστιο
Пачарешко is located in Грција
Пачарешко
Пачарешко
Местоположба во областа
Пачарешко is located in Воден (општина)
Пачарешко
Местоположба на Пачарешко во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°46.90′N 22°03.50′E / 40.78167° СГШ; 22.05833° ИГД / 40.78167; 22.05833Координати: 40°46.90′N 22°03.50′E / 40.78167° СГШ; 22.05833° ИГД / 40.78167; 22.05833
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Општ. единицаВоден
Надм. вис.&10000000000000140000000140 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно43
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Пачарешко или Пачарешќој (грчки: Προάστιο, Проастио; до 1926 г. Πατσαρέσκιοϊ, Пацаресќој[2]) — село во Воденско, Егејска Македонија, денес во општината Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција. Населението брои 43 жители (2011) и сè до 1924 г. било исклучиво македонско.[3]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа околу 3 км јужно од градот Воден, во североисточните падини на планината Каракамен. Оддалечено е околу 500 м од главниот пат и се наоѓа на надморска височина од 140 м.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Со Букурешкиот договор во 1913 г. Пачарешко е припоено кон грчката држава. Во 1924 г. се доведели Грци-бегалци Во 1926 година селото е прекръстено на Проастио.[4] Во 1928 г. Пачарешко имало веќе претставувало мешано мештанско-доселеничко со 13 доселенички семејства со вкупно 56 члена.[5]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 91 41 84 64 61 61 48 43
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Воден со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Воден, во округот Постол. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Воден, каде покрај Пачарешко, спаѓаат градот Воден и селата Котугери и Црковјани.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главно занимање на населението се земјоделството, овоштарството и сточарството.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Πατσαρέσκιοϊ -- Προάστειον
  3. 3,0 3,1 3,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 55.
  4. „Δημήτρης Λιθοξόου. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.