Турица (Воденско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турица
Τουρίτσα
Турица is located in Грција
Турица
Турица
Местоположба во областа
Турица во рамките на Воден (општина)
Турица
Местоположба на Турица во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°54.14′N 21°54.35′E / 40.90233° СГШ; 21.90583° ИГД / 40.90233; 21.90583Координати: 40°54.14′N 21°54.35′E / 40.90233° СГШ; 21.90583° ИГД / 40.90233; 21.90583
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Турица или Турице (грчки: Τουρίτσα) — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во подножјето на планината Кајмакчалан, кај Патичино.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Турица било македонско село, настрадано поради нападите на разбојнички банди, па затоа се распаднало. Неговите жители се преселиле во Теово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 59. ISBN 9989-9819-5-7.