Друшка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Друшка
Ζέρβη
Друшка is located in Грција
Друшка
Друшка
Местоположба во областа
Друшка is located in Воден (општина)
Друшка
Местоположба на Друшка во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°47.80′N 21°52.21′E / 40.79667° СГШ; 21.87017° ИГД / 40.79667; 21.87017Координати: 40°47.80′N 21°52.21′E / 40.79667° СГШ; 21.87017° ИГД / 40.79667; 21.87017
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Општ. единицаОстровско Езеро
Надм. вис.&10000000000000590000000590 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно33
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Друшка (грчки: Δροσιά, Дросја, до 1926 г. Δρούσκα, Друска[2]) — село во Воденско, Егејска Македонија, денес во општината Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција. Населението брои 33 жители (2011)

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото сместено 3 км источно од Острово и 17 км западно од Воден, на надморска височина од 590 м.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1848 г. рускиот славист Виктор Григорович го опишал Дружко како македонско[4] село.[5]

Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Дружко (Droujko) — село во Воденската каза со 15 куќи и вкупно 83 жители Македонци[6].[7]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. во Друшка живееле 68 жители, сите Македонци христијани.[6][8] Целото население било под црховенството на Бугарската егзархија. По податоци на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Дружка (Droujka) имало 32 Македонци[6].[9]

Со Букурешкиот договор во 1913 г. селото е припоено кон грчката држава, кога имало 56 жители.[3] Во патописниот попис од 1917-18 г. Боривое Милоевиќ го води селото со 3 македонски куќи.[3] Дел од жителите се иселиле и на нивно место 1924 г. се населени 64 Грци-бегалци, така што во 1928 г. селото се води 67 жители, од кои само 3 Македонци.[3] Во 1926 г. селото е преименувано во Дросја. Сепак, во местото почнале да се доселуваат македонски семејства од други места, па во 1940 г. 152 жители, од кои 66 Македонци и 86 доселени Грци.[3] Статистиката на НОФ вели дека во 1947 г. во Друшка имало 73 Македонци и 101 грчки доселеник.[3]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Островско Езеро со седиште во Острово, која припаѓа на поголемата општина Воден, во округот Постол. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Острово, каде спаѓаат и гратчето Острово и селата Русилово, Ново Русилово и Кадрево.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на Друшка опаѓа, веројатно поради тоа што селото важи за доста сиромашно.[3] Во деценијата од 2001 до 2011 г. бројот на жители се располовил. Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 152 178 174 97 55 100 68 33
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δρούσκα - Δροσιά
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 48–49.
  4. нарекувајќи го „бугарско“ под влијание на бугарската политика.[се бара извор]
  5. Григорович, В. Очеркъ путешествія по Европейской Турціи, Москва, 1877, стр.91.
  6. 6,0 6,1 6,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  7. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр. 158 - 159.
  8. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1902, стр. 149
  9. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 190-191.