Костен (Воденско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костен
Κόστεν
Костен is located in Грција
Костен
Костен
Местоположба во областа
Костен во рамките на Воден (општина)
Костен
Местоположба на Костен во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°49′N 21°59′E / 40.817° СГШ; 21.983° ИГД / 40.817; 21.983Координати: 40°49′N 21°59′E / 40.817° СГШ; 21.983° ИГД / 40.817; 21.983
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Костен или Костино (грчки: Κόστεν)— поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало јужно од Теово и северозападно од Владово.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Костен било македонско село, распаднато на крајот на XIX век поради зулумите на разбојничките банди. Неговите жители се преселиле во Теово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 50. ISBN 9989-9819-5-7.