Фурка (Воденско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фурка
Φούρκα
Фурка is located in Грција
Фурка
Фурка
Местоположба во областа
Фурка во рамките на Воден (општина)
Фурка
Местоположба на Фурка во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°47.60′N 21°58.14′E / 40.79333° СГШ; 21.96900° ИГД / 40.79333; 21.96900Координати: 40°47.60′N 21°58.14′E / 40.79333° СГШ; 21.96900° ИГД / 40.79333; 21.96900
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Фурка (грчки: Φούρκα) — поранешно село во Воденско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на северните падини на планината Каракамен, јужно од Владово и под истоимениот врв Фурка кај изворите на реката Марица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Фурка било македонско село кое се распаднало во средината на XIX век. Неговите жители се преселиле во Теово.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 59. ISBN 9989-9819-5-7.