Жерви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жерви
Ζέρβη
Улица во Жерви
Улица во Жерви
Жерви is located in Грција
Жерви
Жерви
Местоположба во областа
Жерви во рамките на Воден (општина)
Жерви
Местоположба на Жерви во општината Воден и областа Централна Македонија
Координати: 40°51.41′N 21°49.13′E / 40.85683° СГШ; 21.81883° ИГД / 40.85683; 21.81883Координати: 40°51.41′N 21°49.13′E / 40.85683° СГШ; 21.81883° ИГД / 40.85683; 21.81883
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаВоден
Општ. единицаОстровско Езеро
Надм. вис.&10000000000000760000000760 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно303
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Црквата „Св. Тома“ во Жерви

Жерви или Жерве (грчки: Ζέρβη, Зерви) — село во Воденско, Егејска Македонија, денес во општината Воден на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција. Населението брои 303 жители (2011) и до денес е целосно населено со Македонци.[2]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото сместено 23 км западно од градот Воден, на јужното подножје на планината Кајмакчалан, на надморска височина од 760 м.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1848 г. рускиот славист Виктор Григорович го опишал Жерве како македонско[3] село.[4] Меѓу 1896 и 1900 г. селото потпаднало под врховенството на на Бугарска егзархија[5].

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) в 1900 г. во селото живееле 290 Македонци христијани.[6][7] Целото население било под врховенството на Бугарската егзархија. По податоците на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. во Жерви (Jervi) имало 280 жители, сите Македонци[6].[8]

Со Букурешкиот договор во 1913 г. селото е припоено кон грчката држава, кога имало 256 жители.[2] Во патописниот попис од 1917-18 г. Боривое Милоевиќ забележал 40 македонски куќи.[2]

Жерви значајно настрадало во Граѓанската војна, поради што неколку семејства и поединци пребегнале во Р. Македонија, а другите се засолниле на побезбедни места.[2] По нормализацијата на состојбите, повеќемината се вратиле во селото.

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 457 260 392 375 326 334 349 303
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Островско Езеро со седиште во Острово, која припаѓа на поголемата општина Воден, во округот Постол. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Ослово, каде спаѓа и селото Ослово.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Селото е полупланинско и прилично пасивно. Највеќе се огледуваат пченицата и пченката, оревите и црешите, а делумно е застапено и сточарството.[2] Во близина на Жерви има и коп на мермер.

Цркви[уреди | уреди извор]

  • „Св. Тома“
  • „Св. Петка“ (вон самото село)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 49.
  3. нарекувајќи го „бугарско“ под влијание на бугарската политика[се бара извор].
  4. Григоровичъ, В. Очеркъ путешествія по Европейской Турціи, Москва, 1877, стр. 91.
  5. Илюстрация Илинден, 1936, бр.79, стр. 1
  6. 6,0 6,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  7. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1902, стр. 149.
  8. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, рр. 190-191.