Постол (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Постол
Περιφερειακή ενότητα Πέλλας
Округ
Општини во округот Постол
Општини во округот Постол
Постол во рамките на Грција
Постол во рамките на Грција
Координати: 40°55′N 22°05′E / 40.917° СГШ; 22.083° ИГД / 40.917; 22.083Координати: 40°55′N 22°05′E / 40.917° СГШ; 22.083° ИГД / 40.917; 22.083
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
Главен градВоден
Управа
 • УправникТеодорос Теодоридис
Површина
 • Вкупна2.506 км2 (968 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно139.680
 • Густина56/км2 (140/ми2)
Пошт. бр.58x xx
Повик. бр.238x0
ISO 3166GR-59
Рег. таб.ΕΕ
Мреж. местоpella.gr

Постол или Пела (грчки: Περιφερειακή ενότητα Πέλλας) — округ во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција. Наречена е по градот Постол, кој на грчки го носи името на стариот град Пела — престолнината на Древна Македонија и родно место на Александар Македонски.[1], согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија. Главен град на округот е Воден, со население од 19.036 жители (2011), а најголем град и стопански центар е Пазар (Ениџе Бардар) со население од 29.789 жители. Други поважни места се гратчињата Пласничево, С’ботско и Вртикоп.

Во овој округ живеат голем број Македонци, особено во Воденско и Мегленско.

Опис[уреди | уреди извор]

Саат-кула во Пазар.

Округот зафаќа површина од 2.506 км2, од кој голем дел е под обработливо земјиште, шуми и пасишта. Околни планини се Ниџе (2.524 м), Каракамен (2.027 м), mount Пајак (1.458 м), Кожуф (2.182 м) и Пиново (2.154 м). Најголеми рамници се оние на Пожарско на север и големата рамница на Пазар во југоисточниот дел од округот. Од особен интерес се природната средина и екосистемите како оние на Островското Езеро и реките Колудеј, Вода). Округот е богат со надземни и подземни води и има археолошки наоѓалишта од големо значење кои привлекуваат многу посетители.

Општини[уреди | уреди извор]

Според законот „Каликратис“ од 2011 г., округот се дели на четири општини. Истата година, утврдено е дека вкупното население брои 139.680 жители.[2] Општините (бројчено означени на картата горе) се следниве:

Географија[уреди | уреди извор]

Позначајни планини во околината се Каракамен на југ, Ниџе на северозапад и Пајак на североисток. Најјужниот дел од округот е рамничарски, и во древноста бил поврзан како голем залив со Егејското Море и затоа лежи на надморска височина не поголема од 5 до 10 м. Административно, округот Постол се граничи со окрузите Кукуш на североисток, Солун на исток, Иматија на југ, Кожани југозапад, со Островското Езеро на запад и со округот Лерин на запад. На север се граничи со Република Македонија (општините Кавадарци, Гевгелија и Новаци).

Демографија[уреди | уреди извор]

Бидејќи нема официјален попис за тоа колку Македонци живеат во овој округ, кога ќе споредиме некои историски податоци и денешни статистики, се доаѓа до одредена проценка. Така, во овој округ Македонците живеат во околу 78 населени места и сочинуваат околу 35% од вкупното население, па според последниот попис тоа се приближно 50.000 Македонци.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Јужниот дел на округот има бројни овоштарници, но денес производството и услужните дејности чинат 70% од стопанската активност.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Law, Gwillim (1999). „Administrative subdivisions of countries: a comprehensive world reference, 1900 through 1998“. McFarland. стр. 152. ISBN 978-0-7864-0729-3. Отсутно или празно |url= (help)
  2. Текст на реформата „Каликратис“ PDF

Надворешни врски[уреди | уреди извор]