Неаполи-Сикјес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Неаполи-Сикјес
Δήμος Νεάπολης - Συκεών
Dimos Neapolis - Central Macedonia.svg
Општината Неаполи-Сикјес во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област:
Население: 86 417 (2001)
Седиште: Сикјес
Нас. места: 4
Пошт. бр.: 566
Пов. бр.: 2310-20 до 29 и 60 до 69
Портал: sykies.gr

Неаполи-Сикјес (грчки: Δήμος Νεάπολης - Συκεών, Димос Неаполис-Сикион) — општина во Солунскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Опфаќа четири населби во Солун, а административен центар е Сикјес.

Сите места во општината, освен Јуренџик, се создадени во XX век од грчки бегалци од Мала Азија.

Населени места[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Свети Павле на картата на некогашниот округ Солун.
Поранешната општина Сикјес на картата на некогашниот округ Солун.
Поранешната општина Неаполи на картата на некогашниот округ Солун.

Општината Неаполи-Сикјес е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Сикјес, Неаполи, Свети Павле и Јуренџик по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Јуренџик[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Јуренџик на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Јуренџик (Δήμος Πεύκων) имала 6 434 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Јуренџик (Πεύκα, Певка).

Општинска единица Неаполи[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., општината Неаполи (Δήμος Νεάπολης) имала 30 279 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Неаполи (Νεάπολη).

Општинска единица Свети Павле[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., општината Свети Павле (Δήμος Αγίου Παύλου) имала 7 978 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Свети Павле (Άγιος Παύλος, Агиос Павлос).

Општинска единица Сикјес[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2001 г., општината Сикјес (Δήμος Συκεών) имала 41 726 жители и опфаќа само едно населено место — солунската населба Сикјес (Συκιές, Сикиес).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]