Прејди на содржината

Свети Павле (солунска населба)

Координати: 40°38.26′N 22°57.48′E / 40.63767° СГШ; 22.95800° ИГД / 40.63767; 22.95800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Павле
Άγιος Παύλος
Поглед на Свети Павле
Поглед на Свети Павле
Свети Павле is located in Грција
Свети Павле
Свети Павле
Местоположба во регионот
Свети Павле во рамките на Неаполи-Сикјес
Свети Павле
Местоположба на Свети Павле во општината Неаполи-Сикјес и областа Централна Македонија
Координати: 40°38.26′N 22°57.48′E / 40.63767° СГШ; 22.95800° ИГД / 40.63767; 22.95800
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаНеаполи-Сикјес
Надм. вис.&10000000000000140000000140 м
Население (2021)[1]
 • Општ. един.6.086
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Свети Павле (грчки: Άγιος Παύλος, Агиос Павлос) — североисточно предградие на Солун, Егејска Македонија. Населението брои 6.086 жители (2021).

Географија[уреди | уреди извор]

Населбата се наоѓа на североисточниот раб на Солун, крај шумата Шејх Су во северозападното подножје на планината Хортач. Поврзана е со остатокот од градот преку Внатрешната солунска обиколница.

Историја[уреди | уреди извор]

Населбата е основана во 1920-тите од грчки преселници од Мала Азија. На пописот од 1928 г. Свети Павле се води како чисто дојденска населба со 275 жители од 83 семејства.[2]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 3.933 4.707 5.650 6.370 7.169 7.440 7.978 6.852 6.086
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 20 јуни 2012, Посетено на 30 јуни 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]