Јуренџик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јуренџик
Πεύκα
Јуренџик is located in Грција
Јуренџик
Јуренџик
Местоположба во регионот
Dimos Pefkon - Thessaloniki Prefecture, Greece - political map - municipality level.svg
Координати: 40°39′N 22°59′E / 40.650° СГШ; 22.983° ИГД / 40.650; 22.983Координати: 40°39′N 22°59′E / 40.650° СГШ; 22.983° ИГД / 40.650; 22.983
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаНеаполи-Сикјес
 • Општ. един.1,800 км2 (700 ми2)
Население (2001)[1]
 • Општ. един.6.434
 • Општ. един. густина3,6/км2 (9,3/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Јуренџик, Реџик или Уреџик (грчки: Πεύκα, Певка или Ρετζίκι, Реѕики) — населба и поранешна општина во подрајчето на Солун, Егејска Македонија. Со реформата на локалната управа во 2011, местото влегло во состав на денешната општина Неаполи-Сикјес.[2] Населението брои 6.434 жители (2001). Населбата зафаќа површина од 1,8 км², а густината на населеноста изнесува 3,57 жит/км².

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Закон „Каликратис“ Архивирано на 27 април 2017 г. - Министерство за внатрешни работи (грчки)