Сикјес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на областа Сикјес со Хептапиргион
Поглед на областа Сикјес со Хептапиргион

Сикјес (грчки: Συκιές) — приградско подрачје во Солунскиот округ. Според пописот од 2001 г., населението брои 41.726 жители и зафаќа површина од 7,982 км². Претставува административен центар на денешната општина Неаполи-Сикјес.Координати: 40°39′N 22°57′E / 40.650° СГШ; 22.950° ИГД / 40.650; 22.950