Хортач

Координати: 40°34′54″N 23°06′59″E / 40.5816° СГШ; 23.1163° ИГД / 40.5816; 23.1163
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хортач
Χορτιάτης
Поглед на Хортач
Највисока точка
Надм. вис.1.201 м
Координати40°34′54″N 23°06′59″E / 40.5816° СГШ; 23.1163° ИГД / 40.5816; 23.1163
Географија
Хортач на карта

Карта

МестоСолунско, Егејска Македонија
Карта

Хортач или Ортач (грчки: Χορτιάτης) — планина во Солунско, Егејска Македонија. Се издига југоисточно од Солун a највисокиот врв Кисо со височина од 1.201 м. Покрај самиот град, на подножјето на планината се расположени неколку градски населби и села, од кои позначајни се Хортач и елитната населба Арсакли (грч. Панорама), обете во општината Капуџилар-Хортач. Планините се прекриени со шумовити предели. Еден од овие предели го сочинува и шумскиот национален парк. По планината е наречен и горњачки ветер што дува во Солунскиот Залив.

Кон север Хортач продолжува во пониската планината Сиври Тепе која се протега сè до Горчливото Езеро на границата со Кукушко.

Планината е од суштинска важност за водоснабдувањето на Солун уште од древни времиња, па до денес. Во доцновизантискиот период (околу 1300 г.), манастирот на северните падини на планината го снабдувал градот и подрачјето на исток со вода по аквадукт чии остатоци се видливи и денес.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]