Даутбал (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Даутбал
Δήμος Ωραιοκάστρου
Dimos Oreokastrou - Central Macedonia.svg
Општина Даутбал во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област:
Население: 25 231 (2001)
Седиште: Даутбал
Нас. места: 11
Пошт. бр.: 570 10
Пов. бр.: 23970-6
Портал: oraiokastro.gr/

Даутбал (грчки: Δήμος Ωραιοκάστρου, Димос Ореокастру) — општина во Солунскиот округ на Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција. Административен центар е истоимениот град Даутбал.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Даутбал е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Даутбал, Мигдонија, Калитеја.

Напомена: Називите на општинските единици „Мигдонија“ и „Калитеја“ не се однесуваат на ниедно постоечко место. Првата е наречена според горномакедонската област Мигдонија, согласно грчката политика на присвојување на древната историја на Македонија. Втората има произволен грчки назив.

Општинска единица Даутбал[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Даутбал на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Даутбал има 11 896 жители и го опфаќа само градот Даутбал (Ωραιόκαστρο, Ореокастро) во областа Вардарија.

Општинска единица Калитеја[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Калитеја на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Калитеја (Δήμος Καλλιθέας) со седиште во Градобор (Пендалофос) има 6 096 жители и опфаќа само два општински оддела населени места во областа Вардарија:

 • Општински оддел Градобор
 • село Градобор (Πεντάλοφος, Пендалофос) (1 944 жители)
 • Општински оддел Џумаја (1 347 жители)
 • село Џумаја (Μεσαίο, Месео) (573 жители)
 • село Даутли (Μονόλοφο, Монолофо) (448 жители)
 • село Ени Маала (Πετρωτό, Петрото) (326 жители)
 • Општински оддел Нареш
 • село Нареш (Νέα Φιλαδέλφεια, Неја Филаделфија) (826 жители)
 • Општински оддел Ново Село
 • село Ново Село (Νεοχωρούδα, Неохоруда) (1 979 жители)

Општинска единица Мигдонија[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Мигдонија на картата на некогашниот округ Солун.

Според пописот од 2001 г., општината Мигдонија (Δήμος Μυγδονίας) со седиште во Ајватово (Лити) има 7 239 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Ајватово (3 030 жители)
 • село Ајватово (Λητή, Лити) (2 841 жител)
 • село Антуполи (Ανθούπολη, Антуполи или Ανθόκηποι, Антокипи) (189 жители) новосоздадено
 • Општински оддел Балџа
 • село Балџа (Μελισσοχώρι, Мелисохори) (1 722 жители)
 • Општински оддел Дремиглава
 • село Дремиглава (или Дремиглав; Δρυμός, Дримос) (2 487 жители)

Поранешни села[уреди | уреди извор]

На територијата на општината се наоѓаат и четири поранешни села: Камара, Карипци, Прнар и Трите Ана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]