Делта (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Делта
Δήμος Δέλτα
Dimos Delta - Central Macedonia.svg
Општина Делта во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Солун
Гео. област: Вардарија
Население: 40 541 (2001)
Седиште: Текелиево
Нас. места: 9
Пошт. бр.: 570 08
Пов. бр.: 2310-78
Портал: dimosdelta.gr/

Делта (грчки: Δήμος Δέλτα, Димос Делта) — општина во рамките на Солунскиот округ во Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е гратчето Текелиево (Синдос). Општината опфаќа 9 населени места во областа Вардарија, а наречена е по делтата на Вардар, каде реката се влева во Солунскиот Залив.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Делта е создадена на 1 јануари 2011 г. согласно законот „Каликратис“[1] со спојување на три стари општини: Ехедор (Ехедорос), Вардар (Аксиос) и Кулакија (Халастра). „Ехедор“ е древно име на реката Галик, која ја дели истата делта.

Општинска единица Вардар[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Вардар на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Според пописот од 2001 г., општинската единица Вардар (Δήμος Αξιού) со седиште во Јунчии (Кимина) има 6 780 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Јунчии
 • село Јунчии (или Јунџулар; Κύμινα, Кимина) (3 682 жители)
 • Општински оддел Кангалич
 • село Кангалич (или К’нглич, Кајали; Βραχιά, Врахија) (645 жители)
 • Општински оддел Нов Малгад
 • село Нов Малград (Νέα Μάλγαρα, Неја Малгара) (2 443 жители) новосоздадено

Општинска единица Ехедор[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Ехедор на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Ехедор (Δήμος Εχεδώρου) опфаќа четири населени места во областа Вардарија по долното течение на реката Галик, и го носи нејзиното древно име „Ехедор“. Административен центар е градот Текелиево (Синдос). Според пописот од 2001 г., општината Ехедор има 23 924 жители и ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Текелиево
 • Општински оддел Арапли
 • село Арапли (Νέα Μαγνησία, Неја Магнизија) (4 011 жители)
 • Општински оддел Гаскарка
 • село Гаскарка (Καλοχώρι, Калохори) (3 950 жители)
 • Општински оддел Дудулари
 • село Додулари (Додулар, Дудулари; Διαβατά, Дијавата) (8 423 жители)

Општинска единица Кулакија[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Кулакија на картата на некогашниот округ Солун.

Општинската единица Кулакија (Δήμος Χαλάστρας) е со седиште во истоименото гратче Кулакија (Халастра). Има 9 837 жители (2001) и, освен Кулакија, го опфаќа и селото Коњари (Анатолико или Валмада).

 • Општински оддел Кулакија
 • град Кулакија (или Кулаќа; Χαλάστρα, Халастра) (7 298 жители)
 • Општински оддел Коњари
 • село Коњари (или Коњаре; Ανατολικό, Анатолико, порано и Валмада) (2 539 жители)

На територијата на општинската единица се наоѓале и некогашните села Долно Каваклиево и Чаликово.

Поранешни села[уреди | уреди извор]

Покрај поранешното село Чаликово, на територијата на општината се наоѓале и некогашните села Колопанци, Лапра и Махмудово.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]