Довишта (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Довишта
Δήμος Εμμανουήλ Παπά
Dimos Emmanouel Pappa - Central Macedonia.svg
Општина Довишта во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Сер
Гео. област: Серско Поле
Население: 19 844 (2001)
Седиште: Тополјани
Нас. места: 17
Пошт. бр.: 620 46
Пов. бр.: 23210-7
Портал: empapas.gr/

Довишта (грчки: Δήμος Εμμανουήλ Παπά, Димос Емануил Папа) — општина во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Опфаќа 17 села во областа Дарначко во западниот дел на Серското Поле, по западните падини на планината Сминица. Административен центар е селото Тополјани.

Општината го носи името на селото Довишта, чие денешно име е „Емануил Папас“. Името на селото е сменето во чест на истомениот револуционер (1772-1822) од Грчката војна за независност.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината Довишта е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“[1] со спојување на две стари општини: Довишта (Емануил Папас) и Струма.

Општинска единица Довишта[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Емануил Папас на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Довишта (Емануил Папас) има население од 11 789 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Тополјани
 • село Тополјани (или Тополен; Χρυσό, Хрисо) (2 010 жители)
 • Општински оддел Везник
 • село Везник (Άγιον Πνεύμα, Агион Пневма) (1 954 жители)
 • Општински оддел Горна Нушка (386)
 • Општински оддел Довишта
 • село Довишта (Εμμανουήλ Παπάς, Емануил Папас) (1 121 жител)
 • Општински оддел Долна Нушка
 • Општински оддел Сармусакли
 • Општински оддел Субашќој
 • село Субашќој (Νέο Σούλι, Нео Сули) (2 539 жители)
 • Општински оддел Тумба
 • село Тумба (Τούμπα) (882 жители)

Општинска единица Струма[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Струма на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Струма (Δήμος Στρυμώνα) има население од 8 055 (2001). Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Тумбишта
 • село Тумбишта (Тумбица или Кешишлак; Νέος Σκοπός, Неос Скопос) (2 529 жители)
 • Општински оддел Бејлик Маала
 • Општински оддел Вержани
 • село Вержани (Ψυχικό, Психико) (1 101 жител)
 • Општински оддел Вернар
 • село Вернар (Παραλίμνιο, Паралимнио) (713 жители)
 • Општински оддел Какара
 • село Какара (Μεσοκώμη, Месокоми) (167 жители)
 • Општински оддел Ново Село
 • село Ново Село (или Нихор; Νεοχώρι, Неохори) (1 201 жител)
 • Општински оддел Петелинос
 • Општински оддел Сал ага
 • село Сал Ага (или Сали Ага; Μονόβρυση, Моновриси) (604 жители)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Σπίντιος Ζαχ., Δαρνακικό Γλωσσάρι, Σέρρες 1955

Надворешни врски[уреди | уреди извор]