Дарначко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дарначко (грчки: Νταρνακοχώρια или Δαρνακοχώρια, Дарнакохорија) — историско-географска и етнографска област во околината на градот Сер, Егејска Македонија.

Областа опфаќа неколку села во подножјето на планината Серски Боздаг (Змијница). Пред Првата балканска војна биле еднствените грчки села во Серско, кое инаку имало само Македонци и Турци. Жителите на областа се нарекувале „дарнаци“, за што се верува дека потекнува од зборот δάρε, што го користеле наместо зборот τώρα (сега).[1] Според месните преданија, дарнаците се доселени во Македонија од Тива во Беотија (Пелопонез).[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Дарначко спаѓаат селата: Везник, Субашќој, Сармусакли, Тополјани и Довишта.[3] Понекогаш кон нив се вбројува и Тумба.[4][5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]