Касандра (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Касандра
Δήμος Κασσάνδρας

Општината Касандра во областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Халкидик
Гео. област: Халкидик
Население: 15.181 (2021)
Седиште: Валта
Нас. места: 36
Пошт. бр.: 630 77
Пов. бр.: 2399
Портал: kassandra.gr

Касандра (грчки: Δήμος Κασσάνδρας, Димос Касандрас) — општина во Халкидичкиот округ, Егејска Македонија, денес во Грција. Административен центар е Валта (Касандрија). Сместена е на истоимениот полуостров, наречен и Палене.

Треба да се напомене дека постојат повеќе села што традиционално се сметаат за касандриски бидејќи принадлежеле на Касандриската епархија, но денес важат за солунски, бидејќи се значително поблиску до Солун, отколку до полуостровот. Најголемиот дел од местата во општината не се села во традиционална смисла, туку туристички места создадени во XX век.

Населени места[уреди | уреди извор]

Карта со населени места на Општина Касандра

Карта на Општина Аристотел

Општината е создадена на 1 јануари 2011 г. со обединување на општините Касандра и Палини по законот „Каликратис“.[1]

Општинска единица Касандра[уреди | уреди извор]

Византиската кула кај Метох Свети Павле.

Општинската единица Касандра ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Валта
 • град Валта (Κασσάνδρεια, Касандрија)
 • село Елани (Ελάνη) новос. турист.
 • село Сани (Σανή) новос. турист.
 • село Сивири (Σίβηρη) новос. турист.
 • затвор „Ксенофонт“ (Φυλακές Ξενοφώντος)
 • Општински оддел Атито
 • Општински оддел Каландра
Поранешната општина Касандра на картата на некогашниот округ Халкидик.
Етнографскиот музеј во Атито
 • Општински оддел Метох Свети Павле
 • село Метох Свети Павле (Νέα Φώκαια, Неја Фокеја) новосоздадено
 • село Пиргос Сани (Πύργος Σανή) новос. турист.
 • Каракалски затвор (Φυλακές Καρακάλλου)
 • Касандриски затвор (Φυλακές Κασσάνδρας)
 • Општински оддел Руски Метох
 • Општински оддел Касандрино
 • Општински оддел Пазаракија
 • село Пазаракија (Κρυοπηγή, Криопиги)
 • село Евдос (Εύδος) новос. турист.
 • хотел Касандра Палас (Κασσάνδρα Παλλάς) новос. турист.
 • село Левки Перистера (Λευκή Περιστέρα) новос. турист.
 • Општински оддел Фурка

Општинска единица Палини[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Палини на картата на некогашниот округ Халкидик.

Општинската единица Палини со седиште во Ханиоти ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Ханиоти
 • Општински оддел Капсохор
 • Општински оддел Паљури
 • село Паљури (Παλιούρι, Палиури)
 • село Ксина (Ξυνά) новос. турист.
 • село Свети Никола (Άγιος Νικόλαος, Агиос Николаос) новос. турист.
 • Општински оддел Полихрон
 • Општински оддел Света Петка
 • Општински оддел Цапрани
 • село Цапрани (Νέα Σκιώνη, Неја Скиони)
 • село Фрама (Φράμα) новос. турист.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 јули 2010. Посетено на 5 јули 2010.