Пазаракија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пазаракија
Пазаракија is located in Грција
Пазаракија
Пазаракија (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Пазаракија (грчки: Κρυοπηγή, Криопиги, во прев. Студен извор, до 1955 х. Παζαράκια, Пазаракија[1]) — село во општината Касандра на истоимениот полуостров на Халкидик, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]