Прејди на содржината

Пазаракија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пазаракија
Пазаракија во рамките на Егејска Македонија
Пазаракија
Местоположба на Пазаракија во Егејска Македонија
Пазаракија на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1303010601

Пазаракија (грчки: Κρυοπηγή, Криопиги, во прев. Студен извор, до 1955 х. Παζαράκια, Пазаракија[1]) — село во општината Касандра на истоимениот полуостров на Халкидик, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]