Прејди на содржината

Цапрани

Од Википедија — слободната енциклопедија


Цапрани
Цапрани во рамките на Егејска Македонија
Цапрани
Местоположба на Цапрани во Егејска Македонија
Цапрани на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1303020301
Цапрани на Ризницата

Цапрани или Џајран (денес Неја Скиони) — село во Касандра, на истоимениот крак на Халкидик во Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]