Буламација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буламација
Μπουλαμάτσια
Буламација is located in Грција
Буламација
Буламација
Местоположба во областа
Буламација is located in Касандра (општина)
Буламација
Местоположба на Буламација во Нова Пропонтида и областа Централна Македонија
Координати: 39°58′N 23°25′E / 39.967° СГШ; 23.417° ИГД / 39.967; 23.417Координати: 39°58′N 23°25′E / 39.967° СГШ; 23.417° ИГД / 39.967; 23.417
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаКасандра
Општ. единицаКаландра
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно1
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Буламација (грчки: Μπουλαμάτσια) — село во Општина Касандра во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Буламација се наоѓа на 110 километри јужно од градот Солун и на 15 километри јужно од центарот на општината Касандра, на источниот дел од полуостровот Халкидик.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото во текот на XIX век се наоѓало во казата Касандар во составот на Отоманското Царство. Селото како и сите други населби на полуостровот припаѓало на вакуфот Газанфер ага во нахијата Каламарија.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција.

Демографија[уреди | уреди извор]

За првпат се споменува на пописот од 1981 година кога имало 12 жители, додека на пописот од 1991 имало 18 жители[2]. Денеска, населението на селото е само 1 жител според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население / / / / 12 18 9 1
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 179.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]