Ханиоти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ханиотисело во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра, првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 89 километри оддалеченост од Солун, 3 км од Пефкохори, 4 км од Полихрон. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението изнесува 968.