Прејди на содржината

Руски Метох

Координати: 40°04′N 23°26′E / 40.067° СГШ; 23.433° ИГД / 40.067; 23.433
Од Википедија — слободната енциклопедија
Руски Метох
Καλλιθέα Χαλκιδικής
Руски Метох is located in Грција
Руски Метох
Руски Метох
Координати: 40°04′N 23°26′E / 40.067° СГШ; 23.433° ИГД / 40.067; 23.433
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
Заедница
 • Население779
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Руски Метох, денес наречен Калитеја (Καλλιθέα; до 1925 г. Μετόχι Ρωσσικό; подоцна Νέα Φλογιτά, Неја Флогита)[2]село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра, првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на околу 85 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 779 жители.

Како што укажува изворното име, ова место порано било метох (посед) на рускиот манастир „Св. Пантелејмон“ на Света Гора. Селото е основано во 1925 г. од грчки доселеници од Турција.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μετόχιον Ρωσσικόν - Νέα Φλογιτά