Полихрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полихрон
Полихрон is located in Грција
Полихрон
Полихрон (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Полихрон (грчки: Πολύχρονο, Полихроно) — село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра (Палене), првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 97 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 1.063 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]