Прејди на содржината

Полихрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полихрон
Полихрон во рамките на Егејска Македонија
Полихрон
Местоположба на Полихрон во Егејска Македонија
Полихрон на карта

Карта

Население 1.063 жит.
(2021)
Шифра во ЕЛСТАТ 1303020601
Полихрон на Ризницата

Полихрон (грчки: Πολύχρονο, Полихроно) — село во Егејска Македонија, Република Грција и познато туристичко место на Касандра (Палене), првиот крак на Халкидик. Се наоѓа на источниот брег на кракот на 97 километри оддалеченост од Солун. Едно е од најпосетуваните места за Македонците кои летуваат во Грција. Населението брои 1.063 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]