Касандра (полуостров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта
Полуостровот Касандра на карта

Касандра или Палене — помал полуостров или крак во склоп на полуостровот Халкидик, Егејска Македонија. Зафаќа површина од 333 км2, население од 16.600 и густина на населеност од 50 жит./км2. Нарчен е по древномакедонскиот град Касандрија основан во пристапниот теснец на полуостровот во 316 г. п.н.е. од кралот Касандар, по кого е наречен.

Познати туристички места долж брегот на Касандра и најпосетувани места од Македонците се:

По полуостровот е наречена општината Касандра која го опфаќа.

Поврзано[уреди | уреди извор]