Зелјахово (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Зелјахово
Δήμος Νέας Ζίχνης
Dimos Neas Zichnis - Central Macedonia.svg
Општина Зелјахово на картата на областа Централна Македонија
Податоци
Област: Централна Македонија
Округ: Сер
Гео. област: Зихна
Население: 15 073 (2001)
Седиште: Зелјахово
Нас. места: 21
Пошт. бр.: 620 42
Пов. бр.: 23240-2
Портал: nea-zihni.info

Зелјахово (грчки: Δήμος Νέας Ζίχνης, Димос Нејас Зихнис) — општина во Серскиот округ на Егејска Македонија, денес во Грција. Опфаќа 20 села и еден манастир во историско-географската област Зихна. Административен центар е истоименото село Зелјахово.

Населени места[уреди | уреди извор]

Оштината Зелјахово е создадена на 1 јануари 2011 г. по законот „Каликратис“.[1] со спојување на две стари општини: Алистратик и Зелјахово.

Општинска единица Алистратик[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Алистратик на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Алистратик (Δήμος Αλιστράτης) има население од 4 121 жител. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Алистратик (2 764)
 • Општински оддел Грачен
 • село Грачен (или Грачани; Αγιοχώρι, Агиохори) (330 жители)
 • Општински оддел Драчево
 • Драчево (денес Станица Драчево, Σταθμός Λευκοθέας, Статмос Левкотејас) (406 жители)
 • Општински оддел Мандилево
 • село Мандилево (Мандилово; Μανδήλι, Мандили) (134 жители)
 • Општински оддел Скрижово
 • село Скрижово (или Скрижево; Σκοπιά, Скопија) (163 жители)
 • Општински оддел Станица Анџишта

Општинска единица Зелјахово[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Зелјахово на картата на некогашниот округ Сер.

Според пописот од 2001 г., општината Зелјахово има население од 10 952 жители. Ги опфаќа следниве општински оддели и населени места:

 • Општински оддел Зелјахово
 • село Зелјахово (или Зилјахово; Νέα Ζίχνη, Неја Зихни) (2 421 жител)
 • Општински оддел Анасташа
 • село Анасташа (Αναστασία, Анастасија) (362 жители)
 • Општински оддел Здравик
 • село Здравик (Δραβήσκος, Дравискос) (1 660 жители)
 • Општински оддел Доксамбос
 • село Доксамбос (или Доксомбос; Μύρκινος, Миркинос) (370 жители)
 • Општински оддел Каратопрак
 • Општински оддел Клепушна
 • Општински оддел Кочак
 • село Кочак (или Кочан; Μυρρίνη, Мирини) (318 жители)
 • Општински оддел Оравиште
 • село Оравиште (или Хорвиште, Хоравиште, Хорвишта; Άγιος Χριστόφορος, Агиос Христофорос) (390 жители)
 • Општински оддел Порна
 • село Порна (Γάζωρος, Газорос) (1 666 жители)
 • Општински оддел Рахово
 • село Рахово (Μεσορράχη, Месорахи) (420 жители)
 • Општински оддел Толос
 • село Толос (Θολός) (918 жители)
 • Општински оддел Чанос
 • село Чанос (Νέα Πέτρα, Неја Петра) (389 жители)
 • Општински оддел Чепелџе
 • село Чепелџе (или Чепелџа; Δήμητρα, Димитра) (490 жители)
 • Општински оддел Шилинос
 • село Шилинос (Σφελινός, Сфелинос) (448 жители)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Ν. 3852/10“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-07-05. Посетено на 2010-07-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]