Оравиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оравиште
Άγιος Χριστόφορος
Оравиште is located in Грција
Оравиште
Оравиште
Местоположба во областа
Оравиште во рамките на Зелјахово (општина)
Оравиште
Местоположба на Оравиште во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°3′N 23°47′E / 41.050° СГШ; 23.783° ИГД / 41.050; 23.783Координати: 41°3′N 23°47′E / 41.050° СГШ; 23.783° ИГД / 41.050; 23.783
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаЗелјахово
Надм. вис.&10000000000000150000000150 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно215
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Оравиште — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]