Прејди на содржината

Доксамбос

Координати: 40°54′N 23°49′E / 40.900° СГШ; 23.817° ИГД / 40.900; 23.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Доксамбос
Μύρκινος
Доксамбос is located in Грција
Доксамбос
Доксамбос
Местоположба во областа
Доскамбос во рамките на Зелјахово (општина)
Доскамбос
Местоположба на Доксамбос во Серскиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 40°54′N 23°49′E / 40.900° СГШ; 23.817° ИГД / 40.900; 23.817
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаЗелјахово
Општ. единицаЗелјахово
Надм. вис.&1000000000000001000000010 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно199
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Доксамбос (грчки: Μύρκινος, Миркинос; до 1927 г. Δοξόμπος, Доксомбос[2])— село во Зихненско, Егејска Македонија, денес во општината Зелјахово на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 199 жители (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Doxompos -- Myrkinos“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-07-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]